Foldscope – odolný 50 centový mikroskop s projektorom

Prakashlab // Foldscope

Vedci zo Standfordu, vyvinuli 50 centový mikroskop s projektorom, ktorý má 2000 násobné zväčšenie (komerčné varianty stoja 1000 krát viac) a 800nm rozlíšenie. Váži toľko čo dve kreditky a je pritom menší ako kreditka jedna. Nepotrebuje externé napájanie, prežije pád, pošliapanie. Vkladá sa do papierového obalu, ktorý si poskladáte ako origami.

A prečo 50centový mikroskop? Na svete ročne zomierajú milióny ľudí, pretože sa im nedostane nie len liekov, ale ani diagnostiky, ktorá je jednoducho drahá. Ročne by sme potrebovali urobiť miliardu testov, aby sme aspoň identifikovali základné choroby, ktoré lomcujú obyvateľstvom v rozvinutých krajinách. Takéto zlacnenie diagnostiky a jednoduché školenie by mohlo pomôcť diagnostikovať a skrotiť choroby epidemických rozmerov.

Ak by ste sa chceli stáť beta testermi, napíšte im ako by ste využili potenciál tohto mikroskopu a jeden obrdžíte.

// Foldscope is an origami-based print-and-fold optical microscope that can be assembled from a flat sheet of paper. Although it costs less than a dollar in parts, it can provide over 2,000X magnification with sub-micron resolution (800nm), weighs less than two nickels (8.8 g), is small enough to fit in a pocket (70 × 20 × 2 mm3), requires no external power, and can survive being dropped from a 3-story building or stepped on by a person. And why 50 cents microscope? Milions of people worldwide are dying, because not only they do not have access to medicine, but because of lack of diagnostics, which is expensive. We need to make bilion tests every year, to diagnose common viruses, occupying developing countries. Scaling down a cost of diagnostics dramatically could help fight the epidemic. If you want to become beta tester, write them how would you use potential of this microscope, to get one.

Total
10
Shares

1 comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*