Magentová skriňová ozruta

tototu by tototu // Skriňa pre dievčatá

Keďže je ten Ľevandulín, tak tuto máte niečo tématické z domácej produkcie.

Cieľom bolo vytvoriť obrovskú skriňu, aby sa do nej vošlo čo najviac vecí, aby zároveň zaberala čo najmenej miesta a aby bola čo najlacnejšia – postele sa tak vsunuli do skrine a na tú sa upevnili nočné stolíky. Vrchná polica je krytá iba pred zvedavými zrakmi a nie zhora. Dievčatá si radi šaty ukazujú tak načo to zakrývať. Bolo použité odpadové (neestetické) drevo. Všetko drevo a police boli vyrobené z hranolov o veľkosti 32x50mm. Rozpočet sa ustálil na hladine 2000,- czk plus veľa a veľa hodín práce (niečím tá cena museli byť vyrovnaná 🙂 Skriňa má dĺžku cca 530cm, hĺbku 55, výšku 170cm.

Ďakujem Štepánovi za veľkú pomoc s výrobou, dievčatám že mali akútakú trpezlivosť  pri realizácii skrine.

 

Začalo sa to nejako takto, že sa toho času priateľka presťahovala do nového podnájmu. Obrovská izba cca 5×5 z vysokým stropom blízko centra Brna, ešte bližšie ku škole (15 veľkých krokov). Ale ako to dobrým zvykom býva pri podnájmoch a majiteľoch bez štipky vkusu izba bola zahltená nechutným socialistickým nábytkom (po čase sa majitelia rozhodli nechutnosť svojho vkusu demonštrovať zakrytím drevenej podlahy veľkometrážnym tmavosivým kobercom).

A tak som sa rozhodol všetok ten nábytok rozmlátiť a vyrobiť jednu jednoduchú obrovskú skriňu, v rámci nejakého študentského rozpočtu.

Rozmlátenie nábytku šlo celkom jednoducho, robil som to z radosťou i keď málo prezieravo, tých všelijakých skríň, skriniek, vitrín tam bolo asi 8 – nabudúce niečo také iba s veľkým kontajnerom pod oknom. Dušoval som sa že z toho pôjde niečo použiť, ale pokiaľ si pamätáte univerzálnu vôňu socialistického domova, ktorá pozostávala z vyparujúceho formaldehydu v močovinovom lepidle v škaredej drevotrieske istotne viete, že to musel byť iba zlý nápad.

Pôvodne mali byť police zakúpené drevotriesky a rámy vyrobené z odpadového dreva z brigády, kde pracujem. Nejako sa však toho odpadového dreva nakopilo a tak bolo dosť materiálu aj na vyrobenie políc a tak zníženie rozpočtu. Chyba! Ak nemáte potrebné nástroje na vyrábanie, napríklad políc veľkého formátu, neimprovizujte, dlho to trvá a je to babračka.

Nakoniec sa nám to podarilo z práce previesť na byt, kde sme to začali zbíjať dokopy. Nosné rámy sa jednoducho zošrubovali, zlepili dokopy a upevnili o stenu. Všetko to bolo vcelku prvoplánové za behu sme vymýšľali zmeny, prídavky. Chyba! Všetko treba mať premyslené dopredu. Spôsobilo to tak prieťahy v čase realizácie.

Keď sa nám skriňu podarilo dať dohromady okrem dvierok, času ubúdalo a pokračovanie viazlo. Tuto niekde sa moja priateľka rozhodla zmeniť stav na ex, čo ma tak vytočilo, že sme skriňu dokončili v nasledujúce 4 dni (oproti predchádzajúcim dvom mesiacom)

Hodili sme tam základným náter Primalex Tebal, magentová farba bola miešaná v primalexe a natrená v dvoch vrstvách. Dvierka boli prirobené o týždeň nato, kedy sme čakali na látku v ikei. Následne boli vytvorené jednoduché rámy a na to bola látka nastrelená. Veľmi mi pomohli návody na youtube ako sa naťahujú plátna na obraz – vďaka tomu bola látka maximálne napnutá, čo posilnilo stabilitu obrovských dvierok.

Pôvodne mali byť namiesto dvierok iba jednoduché závesy, ale keď som uvidel tototu, hneď som to zmenil na dvierka – tie boli vsadené tak aby zakrývali dve vnútorné police a presahovali cez vrch o pol metra – pre zakrytie tašiek a iného bordelu a aby presahovali dole o 20cm – zakrývali šatnú tyč a zároveň umožňovali jednoduché vešanie šiat.

A keďže boli postele vsunuté akokeby do skrine, prirobili sme na ňu aj nočné stolíky.

Ponaučenie z tohto projektunevyrábať niečo na čo nie sú potrebné technické prostriedky, dopredu si presne stanoviť ako budú riešené najdôležitejšie technické veci, nemeniť to a stanoviť si presný časový harmonogram so záložným plánom.

Total
13
Shares

3 comments

  1. Som kukal, ze co to jaky motaci robia, furt prerabaju a tu si napisal ze si to robil za pochodu a je to veru aj hned vidiet na tom videu. 🙂 A vytkol by som ti funkcnost, kedze to nemas zhora kryte, bude ti tam stale padat prach a upratovat ho nebude bohvieco. Pri dodrzani ponauceni co si ziskal z tohto projektu uz to bude nabuduce lepsie. Ale jako pises za malo penazi, vcelku hezke.

    1. Veru ponaučení mám viac než dosť, horná časť ani nebola zamýšľaná ako odkladací priestor, ale len čo som videl to množstvo tašiek, tak ma trklo a vytiahol som hore dvierka. Prášiť sa tam môže ale aspoň to zakrýva ten bordel 🙂

      za málo peňazí veľa muziky, ehm, odkladacieho priestoru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*