Keby Njútonovi padol kameň na hlavu vtedy a dnes

Ronél Jordaan // 2form // Smarin // Coco Barclay// Molo Design

Máme radi prehrabávanie sa na internete, je to podobné hľadaniu jedného neznámeho pojmu v rôznych knihách, nachádzanie odtieňov a významov. Rovnaké je to aj s produktami, prídete do ikei (a just to budeme skloňovať a písať s malým), pozriete na jeden stolík, ďalšiu stoličku a srdce vám zaplesá, aké je to krásne a akí sú tí dizajnéri v ikei šikovní. Prídete domov, pozriete sa na internet a tam aha, to isté akurát že s niekoľkonásobne vyššou cenovkou v kategórii klasický moderný dizajn.  “Pirátskym problémom” to nazýva SOZA, ale my vieme, že je to jedine šikovnosť.

Nekradnete, ale recyklujete nápady (jedine v hudobnom a filmovou priemysle to majú pomýlené), pre ktoré sa zrazu našlo nové využitie, zabudlo sa na nich omylom, nájdu vám zmysel života, alebo pragmaticky seknú do novej retrokolekcie.

Takto to bolo zrejme aj v tomto prípade (tipujem horné poradie), kedy 1000 ľudí napadla myšlienka mäkkých kameňov, 100 nad tým uvažovalo tuhšie, 10 ich skúšalo vyrobiť, ale iba jedna to dokázala vyrábať masovejšie. Ostatné dizajnérske firmy tak mohli sa pozrieť na to reverzným pohľadom, vylepšovať a priviesť k životu možno ešte lepšie verzie pôvodného objektu.

Možno Ronél Jordaan vymyslela mäkké kamene (vďaka informačným stratám a šumu nevieme určiť poradie, možno existovalo už 20 výrobcov rovnakej veci aj 100 rokov dozadu, ale nič z toho sa nezachovalo, každopádne myšlienka tak prostá napadne často hocikoho, “aké by to bolo keby boli kamene mäkké”),

2form vyrovnalo jej koberec a dalo mu pravidelnejší tvar, Smarin zväčšili veľkosť, pridali outdoorovú verziu a urobili k nim nápadité promofotky, Coco Barclay možno výzorom neuhúrili, ale použili iný materiál ako vlnu a nakoniec Molo design dali kameňom geometrickejšie tvary, aby slúžili aj na hranie a stavanie veží. Potom Kneek skúsila produkt obmeniť (kamienky+vlna, mydlo+vlna), Lori vyskúšala upliecť kamenný koberček ako darček a Andie priamo napísala návod ako si to urobiť doma. Cena prvotného produktu začínala vysoko, ale skončila takmer na nule a nikto pritom nebol okradnutý a podvedený.

Niektorí možno chceli vyrobiť niečo podobné, niektorí mali investora, iní iba nezávislý nápad od iných komerčných podnetov, možno prišli nato ako to vyrobiť, distribuovať lacnejšie, možno mali záujemcov skôr ako to vyrobili. Všetky tieto produkty zdieľajú rovnakú ideu, ale nikto by ich nenazval zlodejmi a plagiátormi, ale tvorivými osobami. To iba SOZA a Robo Kazík vám budú tvrdiť opak.

update: urobte si sami merino mydlo, guličku

update: ak sa ráči a páči, podporte článok na vybrali.sme.sk

Total
11
Shares

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*