tototu by tototu // Skriňa pre dievčatá

Keďže je ten Ľevandulín, tak tuto máte niečo tématické z domácej produkcie.

Cieľom bolo vytvoriť obrovskú skriňu, aby sa do nej vošlo čo najviac vecí, aby zároveň zaberala čo najmenej miesta a aby bola čo najlacnejšia – postele sa tak vsunuli do skrine a na tú sa upevnili nočné stolíky. Vrchná polica je krytá iba pred zvedavými zrakmi a nie zhora. Dievčatá si radi šaty ukazujú tak načo to zakrývať. Bolo použité odpadové (neestetické) drevo. Všetko drevo a police boli vyrobené z hranolov o veľkosti 32x50mm. Rozpočet sa ustálil na hladine 2000,- czk plus veľa a veľa hodín práce (niečím tá cena museli byť vyrovnaná 🙂 Skriňa má dĺžku cca 530cm, hĺbku 55, výšku 170cm.

Ďakujem Štepánovi za veľkú pomoc s výrobou, dievčatám že mali akútakú trpezlivosť  pri realizácii skrine.

 

Začalo sa to nejako takto, že sa toho času priateľka presťahovala do nového podnájmu. Obrovská izba cca 5×5 z vysokým stropom blízko centra Brna, ešte bližšie ku škole (15 veľkých krokov). Ale ako to dobrým zvykom býva pri podnájmoch a majiteľoch bez štipky vkusu izba bola zahltená nechutným socialistickým nábytkom (po čase sa majitelia rozhodli nechutnosť svojho vkusu demonštrovať zakrytím drevenej podlahy veľkometrážnym tmavosivým kobercom).

A tak som sa rozhodol všetok ten nábytok rozmlátiť a vyrobiť jednu jednoduchú obrovskú skriňu, v rámci nejakého študentského rozpočtu.

Rozmlátenie nábytku šlo celkom jednoducho, robil som to z radosťou i keď málo prezieravo, tých všelijakých skríň, skriniek, vitrín tam bolo asi 8 – nabudúce niečo také iba s veľkým kontajnerom pod oknom. Dušoval som sa že z toho pôjde niečo použiť, ale pokiaľ si pamätáte univerzálnu vôňu socialistického domova, ktorá pozostávala z vyparujúceho formaldehydu v močovinovom lepidle v škaredej drevotrieske istotne viete, že to musel byť iba zlý nápad.

Pôvodne mali byť police zakúpené drevotriesky a rámy vyrobené z odpadového dreva z brigády, kde pracujem. Nejako sa však toho odpadového dreva nakopilo a tak bolo dosť materiálu aj na vyrobenie políc a tak zníženie rozpočtu. Chyba! Ak nemáte potrebné nástroje na vyrábanie, napríklad políc veľkého formátu, neimprovizujte, dlho to trvá a je to babračka.

Nakoniec sa nám to podarilo z práce previesť na byt, kde sme to začali zbíjať dokopy. Nosné rámy sa jednoducho zošrubovali, zlepili dokopy a upevnili o stenu. Všetko to bolo vcelku prvoplánové za behu sme vymýšľali zmeny, prídavky. Chyba! Všetko treba mať premyslené dopredu. Spôsobilo to tak prieťahy v čase realizácie.

Keď sa nám skriňu podarilo dať dohromady okrem dvierok, času ubúdalo a pokračovanie viazlo. Tuto niekde sa moja priateľka rozhodla zmeniť stav na ex, čo ma tak vytočilo, že sme skriňu dokončili v nasledujúce 4 dni (oproti predchádzajúcim dvom mesiacom)

Hodili sme tam základným náter Primalex Tebal, magentová farba bola miešaná v primalexe a natrená v dvoch vrstvách. Dvierka boli prirobené o týždeň nato, kedy sme čakali na látku v ikei. Následne boli vytvorené jednoduché rámy a na to bola látka nastrelená. Veľmi mi pomohli návody na youtube ako sa naťahujú plátna na obraz – vďaka tomu bola látka maximálne napnutá, čo posilnilo stabilitu obrovských dvierok.

Pôvodne mali byť namiesto dvierok iba jednoduché závesy, ale keď som uvidel tototu, hneď som to zmenil na dvierka – tie boli vsadené tak aby zakrývali dve vnútorné police a presahovali cez vrch o pol metra – pre zakrytie tašiek a iného bordelu a aby presahovali dole o 20cm – zakrývali šatnú tyč a zároveň umožňovali jednoduché vešanie šiat.

A keďže boli postele vsunuté akokeby do skrine, prirobili sme na ňu aj nočné stolíky.

Ponaučenie z tohto projektunevyrábať niečo na čo nie sú potrebné technické prostriedky, dopredu si presne stanoviť ako budú riešené najdôležitejšie technické veci, nemeniť to a stanoviť si presný časový harmonogram so záložným plánom.